YDYO

Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO), kendisine bağlı iki bölüm (Temel İngilizce Birimi ve Modern Diller Birimi) aracılığıyla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerine uluslararası standartlarda İngilizce eğitimi vermekte, bu eğitime ek olarak, arzu eden öğrencilerine aralarında Çince, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Yunanca'nında bulunduğu pek çok dili de öğrenme fırsatı sunmaktadır.

YDYO, kamuya açık dil eğitim programları da uygulamakta, İngilizce başta olmak üzere farklı dillerde düzenlediği yüksek standartlı bu programlarla, nitelikli yabancı dil eğitiminin/öğreniminin toplumun farklı katmanlarına ulaşmasını sağlamaktadır.

YDYO, yabancı dil "eğitimine" ek olarak, dil becerilerinin "ölçme-değerlendirilmesine" yönelik olarak da hizmet vermekte, bu bağlamda gerek ODTÜ öğrencileri, gerekse bu konuda talepte bulunan kamu kurumları ve özel işletmeler için çeşitli sınavlar hazırlamakta ve uygulamaktadır.

YDYO'nun bir işlevi de yabancı dil eğitimi hizmeti verecek olan eğitmenlerin eğitimini sağlamaktır. Bu bağlamda YDYO, bünyesinde hizmet veren eğitmenlerinin ve kurum dışından talepte bulunan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak Dil Öğretmeni Eğitimi Programları da uygulamaktadır.

Yabancı Diller Yüksekokulu ile ilgili daha fazla bilgiye, http://www.ydyom.metu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.